|
НовиниМЕтодичний семінар «Планування та проведення державних свят в закладах освіти: соціокультурне портфоліо громади»
05 грудня 2023 року на базі КЗВО «Одеська академія неперервної освіти Одеської обласної ради» кафедрою філософії освіти та НМЛ соціокультурного проєктування та розвитку безпечного освітнього середовища проведено методичний семінар «Планування та проведення державних свят в закладах освіти: соціокультурне портфоліо громади». Захід об'єднав майже 100 освітян області, на якому було надано рекомендації щодо планування та проведення державних свят в закладах освіти, визначено формування духовних, етичних, національно-патріотичних цінностей здобувачів освіти на основі комбінації знань, умінь, навичок, поглядів, цінностей в рамках розвитку сучасної освіти відповідно до Закону України від 13.12.2022 року «Про основні засади державної політики у сфері утвердження національної та громадянської ідентичності». На семінарі спікерами (Грінькова Ганна, Подгаєц Олег, Петрова Наталія, Матяр Ірина) обговорено питання «Як духовно-моральний аспект впливає на підготовку та проведення свят?»; визначено інтеграцію духовних цінностей, які можуть створити перші кроки до організації глибокого та важливого заходу, можливість формування національної ідентичності через державні свята спрямовані на підвищення патріотизму, гордості за свою країну; ознайомлено з досвідом роботи щодо переосмислення підходу до планування та використання інноваційних форм проведення свят (Доброславська громада). Сподіваємось, що проведений захід надихатиме освітян на впровадження нових форм і методів щодо проведення державних свят задля досягнення єдності в українському суспільстві.
Педагогічна майстерня «Безпековий вимір закладів освіти: команда реагування» 30 листопада 2023 року науково-методичною лабораторією соціокультурного проєктування та розвитку освітнього середовища була проведена педагогічна майстерня «Безпековий вимір закладів освіти: команда реагування». У заході взяли участь 117 директорів та заступників директорів закладів загальної середньої освіти. Завідувачка науково-методичної лабораторії Наталя Красножон звернула увагу присутніх на огляд державних стратегій і ініціатив з питань безпеки в ЗЗСО прийнятих у 2023 році, а саме на Концепцію безпеки закладів освіти(розпорядження КМУ від 07.04.2023р.№301-р); Порядок раннього попередження та евакуації учасників освітнього процесу в разі нападу або ризику нападу на заклад освіти (наказ МВС/МОН від 18.08.2023 №685/1013) та Порядок реалізації експериментального проекту «Спеціаліст із безпеки в освітньому середовищі» (постанова КМУ від 15.08.2023 р.№867). Учасники також були ознайомлені з документом «Паспорт безпеки закладу освіти». Методист відділу інклюзивної освіти та психологічного супроводу ДУ «Український інститут розвитку освіти», кандидат філософських наук Катерина Павленко наголосила на необхідність створення в кожному закладі освіти команди реагування, яка відповідно до розподілу обов’язків вживає заходів реагування в разі нападу або ризику нападу на заклад освіти, у тому числі на проведення евакуації учасників освітнього процесу. Учасники заходу більш детальніше були ознайомлені з функціональними обов’язками команди реагування та алгоритмом дій у разі нападу або ризику нападу на заклад освіти. Створення безпечних і комфортних умов для навчання та викладання завжди було пріоритетним напрямом діяльності закладу освіти. А через війну на території нашої держави, цей фактор став визначальним в організації освітнього процесу. Тому попереду перед керівниками закладів освіти постає багато завдань.
Методичний кластер «Сталий розвиток закладу освіти: управляємо змінами» У межах співпраці КЗВО "Одеська академія неперервної освіти Одеської обласної ради" та Швейцарсько-українського проєкту DECIDE – «Децентралізація для розвитку демократичної освіти" 22 листопада 2023 відбувся методичний кластер Сталий розвиток закладу освіти: управляємо змінами». У межах співпраці КЗВО "Одеська академія неперервної освіти Одеської обласної ради" та Швейцарсько-українського проєкту DECIDE – «Децентралізація для розвитку демократичної освіти" 22 листопада 2023 відбувся методичний кластер Сталий розвиток закладу освіти: управляємо змінами». У кластері взяли участь 137 керівників закладів освіти області та їх заступники. Під час зустрічі завідувачка науково-методичної лабораторії соціокультурного проєктування та розвитку безпечного освітнього середовища Наталя Красножон презентувала ініціативи проєкту DECIDE, які вдало реалізуються в громадах та закладах освіти Одеської області. Начальниця відділу освіти, культури, молоді та спорту Авангардівської селищної ради Ірина Солотинська, ознайомила присутніх з проведенням в закладах освіти громади кампанії DECIDE Summer Clubs «Ми вдова в Україні». Також, пані Ірина звернула увагу присутніх, що кожна громада має можливістьт приймати участь у різних ініціативах проєкту DECIDE. В цьому році Авангардівська громада приняла участь та пройшла конкурсний відбір у ініціативі з відновлення шкіл «DECIDE: ВІДБУДОВА» та отримала гранд на 3,8 млн. грн. для ремонту шкільного укриття та перетворення його на сучасний освітній хаб.
Захід проводився з метою активного залучення керівників закладів освіти до ініціатив проєкту DECIDE, які спрямовані на підвищення активності учнівської та батьківської спільнот до управління освітою в громадах.
Методично-практичний семінар «Безпечне освітнє середовище ЗДО: від теорії до практики» 27 жовтня відбувся методично-практичний семінар «Безпечне освітнє середовище ЗДО: від теорії до практики», організований спільно лабораторіями соціокультурного проєктування та розвитку безпечного освітнього середовища і дошкільної освіти КЗВО «Одеська академія непевної освіти Одеської обласної ради». У роботі семінару взяли участь 215 працівників дошкільної освіти Одеської області. Ірина Паламарчук, завідувач науково-методичної лабораторії дошкільної освіти кафедри дошкільної та початкової освіти, виступила з темою «Безпечне освітнє середовище: основи та принципи». В ході роботи було обговорено ключові принципи створення та характеристики безпечного освітнього середовища, учасники поглибили знання про універсальний дизайн в сфері освіти. Наталя Красножон, завідувачка НМЛ соціокультурного проєктування та розвитку безпечного освітнього середовища довела до відома присутніх про хід реалізації Всеукраїнського проєкту «Клас безпеки» в закладах освіти Одеській області; акцентувала увагу керівників ЗДО на можливості створення класів безпеки в закладах дошкільної освіти та ознайомила з конструктором сайту Управління ДСНС України в Одеській області, на якому можна знайти інформацію щодо створених класів безпеки в закладах освіти Одеської області та матеріали для навчання дітей. Під час семінару відбулися обговорення та практичні рекомендації від провідних з спеціалістів-практиків у галузі дошкільної освіти. Надихаючим та захоплюючим був виступ Олени Стрезєвої, директора початкової школи (з дошкільним відділенням) ім. С.О. Морозової, м.Білгород_Дністровський, яка розповіла про створення безпечного та комфортного освітнього середовища в своєму закладі, поділилася з колегами своїми напрацюваннями роботи в «Класі безпеки», який створено в закладі освіти. Також практичними кроками та порадами застосування «Класу безпеки» як сучасного підходу до створення безпечного середовища в закладі дошкільної освіти поділилася Наталя Резніченко, вихователь-методист ЗДО №2 «Буратино», м.Білгород-Дністровський. Семінар надав учасникам можливість обмінятися досвідом та розширити знання з питання створенням безпечного та сприяючого розвитку середовища для дітей дошкільного віку.
Методичний семінар «Аксіологічний вимір патріотизму сучасної освіти» 10 жовтня 2023 року на базі КЗВО «Одеська академія неперервної освіти Одеської обласної ради» кафедрою філософії освіти та НМЛ соціокультурного проєктування та безпечного освітнього середовища проведено методичний семінар «Аксіологічний вимір патріотизму сучасної освіти». Захід об'єднав освітян області, на якому обговорено виклики сьогодення до сучасної освіти, яка постає віссю життя, особливим аксіологічним виміром суспільства, феноменом патріотизму та неповторним транслятором культурної спадщини на прикладі героїчної історії українського народу засобами кращих практик музеїв. На семінарі спікерами (Балашенко Інна, Красножон Наталя, Грінькова Ганна, Хворостянова Вікторія, Помазан Тетяна, Івченко Ольга, Долгий Марія, Саблукова Олена) окреслено зміни у соціальній ролі музеїв; обговорено питання «Як створити умови доступу до освіти та науки засобами музейної педагогіки під час воєнного стану?»; продемонстровано практики Палацу дітей та юнацтва ім. Алли Іванової (м. Ізмаїл); ознайомлено з досвідом роботи щодо впровадження національно-патріотичного та військо-патріотичного виховання в ліцеї № 7 (м. Одеса), акцентовано увагу на розвиток інтерактивних музеїв в сучасній освіті. Сподіваємось, що проведений захід надихатиме освітян на впровадження нових можливостей і методів роботи музеїв (інтерактивних музеїв), які виступатимуть певними майданчиками відновлення національної пам’яті та утвердження української національної ідентичності.
Всеукраїнська науково-практична конференція «Соціальна відповідальність людства в контексті аксіологічних трансформацій» 20 вересня на базі кафедри філософії освіти КЗВО «Одеська академія неперервної освіти Одеської обласної ради» відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Соціальна відповідальність людства в контексті аксіологічних трансформацій». Учасниками конференції стало понад 270 учасників – фахівців, представників наукових організацій та закладів освіти різних регіонів України. Метою заходу було об’єднання зусиль науковців та освітян щодо осмислення викликів та перспектив, обговорення проблемних питань та формування візії майбутнього, пов’язаних з соціальною відповідальністю в контексті аксіологічних трансформацій у ХХІ столітті. Основними проблемними питаннями, що потрапили у коло обговорення учасників конференції були такі, як проблемний контур аксіологічних орієнтирів сучасності; соціальна відповідальність людини, суспільства та держави; трансформації змісту та реалізації соціальної відповідальності в освіті; аксіологічній аналіз цифрової трансформації освітнього простору; соціальне партнерство, лідерство та моделювання пост-майбутнього. У результаті роботи конференції учасники мали змогу співставити та узгодити погляди науковців та практиків на проблемні питання через висвітлення як наукових досліджень, так й практичних надбань педагогічної спільноти у розгляді таких проблем: аксіологічні цінності української освіти, аксіологічні виміри сучасної держави та становлення особистості, аксіологічні пріоритети розвитку сучасної педагогічної освіти, аксіологічні орієнтири освітнього простору Європи, ціннісна база як основа для сталого розвитку держави та суспільства, ціннісні аспекти політичної культури як основи соціальної відповідальності, соціальна відповідальність як сучасна вимога до професіонала, проблеми концепту людиноцентризму, соціальна відповідальність учасників освітнього процесу, технології формування правової культури в аксіологічному вимірі. Підводячи підсумки роботи, учасники всеукраїнської науково-практичної конференції наголосили на необхідності продовження наукових досліджень з проблеми соціальної відповідальності в контексті аксіологічних трансформацій, посилення співпраці та взаємодії між наукою і практикою у питаннях визначення аксіологічних орієнтирів сучасності та шляхів формування ціннісної матриці учасників освітнього процесу, розробки та впровадженні новітніх науково-методичних та організаційно-технологічних підходів до розвитку партнерської взаємодії в сфері освіти на засадах аксіологічного виміру. Сподіваємося на продовження плідної співпраці!
Безпечне освітнє середовище - запорука якісної освіти 23 серпня 2023 року на базі КЗВО «Одеська академія неперервної освіти Одеської обласної ради» відбувся методично-практичний семінар «Цивільний захист учасників освітнього процесу в межах проєкту «Клас безпеки»». В заході взяли участь 165 керівників та педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти області. Завідувачка НМЛ соціокультурного проєктування та розвитку безпечного освітнього середовища Красножон Наталя Володимирівна, в своєму виступі привітала присутніх з Днем державного прапора та презентувала хід реалізації проєкту «Клас безпеки» в Одеській області станом на серпень поточного року та подякувала фахівцям ГУ ДСНС України в Одеській області за плідну співпрацю з КЗВО «ОАНО». Підполковник служби цивільного захисту ГУ ДСНС України в Одеській області Глизенко Євген Сергійович, акцентував увагу на те, що в Одеській області відкрито 163 класи безпеки. У класах безпеки передбачено проведення уроків для дітей різних категорій. Також наголосив, що для наповнення класу методичними матеріалами можна використовувати будь яку наочну агітацію (буклети, листівки, плакати, презентації, відеоролики, тощо), а у вигляді муляжів для куточка з електробезпеки рекомендував використовувати зіпсовану електричну техніку, як приклад того, що необережне використання цих речей може призвести до пожежі. Інженер з охорони праці Першотравневого ліцею, Визирської сільської ради, Одеського району Урсуленко Вікторія Вікторівна, та вчитель основ здоров’я Кравченко Оксана Станіславівна, поділилися досвідом щодо проведення уроків та практичних занять в класах безпеки з дітьми різної вікової категорії. Методист відділу інклюзивної освіти та психологічного супроводу ДУ «Український інститут розвитку освіти», кандидат філософських наук Павленко Катерина Миколаївна, обговорила дії учасників освітнього процесу в умовах надзвичайних ситуацій. В ході інтерактивної вправи учасники семінару відпрацювали покроковий алгоритм дій працівників закладу освіти під час виникнення пожежі. Формування навичок безпечної поведінки має відбуватися повсякденно, як у військовий час, так і у мирний Під час заходу учасники отримали відповіді на всі свої питання, активно обговорювали запропоновані запитання, ділилися роздумами. Вивчення правил пожежної, мінної безпеки та цивільного захисту, ознайомлення з алгоритмом дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій, формування навичок надання домедичної допомоги – пріоритетне питання в умовах сьогодення.
ПЕДАГОГІЧНА МАЙСТЕРНЯ «БЕЗПЕКОВИЙ ВИМІР ОСВІТНЬОГО СЕРЕДОВИЩА В ЗАКЛАДАХ ОСВІТИ» 8 червня 2023 року НМЛ соціокультурного проєктування та розвитку безпечного освітнього середовища кафедри філософії освіти була проведена педагогічна майстерня «Безпековий вимір освітнього середовища в закладах освіти». У педагогічній майстерні взяли участь 125 керівників закладів загальної середньої освіти області та їх заступники. Спікери заходу: професор кафедри філософії освіти, Олена Дікова-Фаворська звернула увагу на те, що у закладі освіти на основі комплексного підходу формується та підтримується безпечне освітнє середовище, що відповідає потребам і розвитку учасників освітнього процесу, збереженню їх здоров’я та безпеці; завідувачка Одеського обласного центру практичної психології та соціальної роботи КЗВО «ОАНО» Олена Солнцева висвітлила питання щодо стресостійкості вчителів в площині професійного розвитку, практично були опрацьовані принципи резильєнтності, відновлення внутрішніх та зовнішніх ресурсів особистості; завідувачка НМЛ соціокультурного проєктування та розвитку безпечного освітнього середовища Наталя Красножон провела інтерактивну вправу під час якої учасники опрацювали алгоритми дій педагогічних працівників на випадок кризових ситуацій. Розуміємо, що однією з передумов безпечного освітнього середовища є наявність чітких процедур реагування/поведінки, знання та дотримання алгоритмів дій під час кризових ситуацій.
Працюємо на майбутнє!
КРУГЛИЙ СТІЛ "АЛГОРИТМИ БЕЗПЕКИ:АНТИКРИЗОВІ КОМУНІКАЦІЇ У ЗАКЛАДАХ ОСВІТИ" 23 травня, на базі КЗВО «Одеська академія неперервної освіти Одеської обласної ради», в режимі online, науково-методичною лабораторією соціокультурного проєктування та розвитку безпечного освітнього середовища кафедри філософії освіти КЗВО «Одеська академія неперервної освіти Одеської обласної ради» проведено круглий стіл «Алгоритми безпеки: антикризові комунікації у закладі освіти». У заході взяли участь 75 керівників закладів освіти та їх заступники. Спікери круглого столу: завідувачка кафедри філософії освіти, доцент кафедри, кандидат філософських наук Балашенко І.В. та старший викладач кафедри філософії освіти Левчишен Д.І. обговорили питання щодо стратегічних пріоритетів у безпечному комунікаційному просторі закладу освіти та освітніх інструментів з розвитку навичок кібербезпеки. Своїм досвідом поділилися: начальник управління освіти Фонтанської сільської ради Жученко В. звернув увагу присутніх на інструменти кризового менеджменту, алгоритм створення антикризової комунікаційної програми в закладах освіти Фонтанської ТГ; директор Олексіївського НВК Маразліївської сільської ради Гайцук І.І., яка окреслила антикризові шкільні комунікації в умовах війни. Модерувала захід завідувач НМЛ соціокультурного проєктування та розвитку безпечного освітнього середовища Красножон Н.В. У підсумку – обговорено пріоритетні принципи комунікації, стабілізації освітньої сфери, адаптація до сучасних умов та загальні питання алгоритмів безпеки антикризових комунікації у закладі освіти, розробка комунікаційних стратегій закладів освіти. Висвітлені питання допомогли керівникам закладів освіти визначити пріоритетність алгоритмів антикризової безпеки в умовах сьогодення.
МЕТОДИЧНО-ПРАКТИЧНИЙ СЕМІНАР «МОДЕЛЮЄМО БЕЗПЕЧНЕ ОСВІТНЄ СЕРЕДОВИЩЕ РАЗОМ!»5 квітня НМЛ соціокультурного проєктування та розвитку безпечного освітнього середовища кафедри філософії освіти був проведений методично-практичний семінар «Моделюємо безпечне освітнє середовище разом!». У семінарі взяли участь 160 керівників закладів загальної середньої освіти області. З вітальним словом до учасників звернулась проректор з науково-педагогічної та соціально - гуманітарної діяльності Оксана Кузнєцова, яка окреслила напрями роботи Академії у контексті регіонального проєкту «Освіта Одещини: індекс безпеки». Спікери заходу, завідувачка кафедри філософії освіти Катерина Павленко, старший викладач кафедри філософії освіти Світлана Здрагат, завідувачка НМЛ соціокультурного проєктування та розвитку безпечного освітнього середовища Наталя Красножон, висвітлили нагальні питання щодо моделювання безпечного освітнього середовища в закладах освіти в умовах сьогодення. У межах співпраці у заході взяли участь фахівці ГУ Національної поліції України в Одеській області та ГУ ДСНС України в Одеській області. Шкільний офіцер поліції - інспектор ВЗГ Управління патрульної поліції в Одеській області, лейтенант поліції Андрій Когут звернув увагу присутніх на права, обов’язки, відповідальність учасників освітнього процесу, на молодіжні субкультури та контроль з боку дорослих за підлітками у соціальних мережах тощо. Провідний інспектор відділу запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС України в Одеській області, капітан служби цивільного захисту Аріна Шамал ознайомила учасників семінару з методичними рекомендаціями щодо створення та облаштування в закладах освіти «Класу безпеки». Керівники закладів освіти мали можливість отримати від спікерів грунтовні та змістовні відповіді на свої проблемні питання та зазначили, що проведення таких спільних заходів є дуже актуальними і необхідними для створення та розвитку безпечного освітнього середовища.
|